تبلیغات

تصویر ثابت

تصویر ثابت

پرسش مهر 17 - گسترش شبکه های مجازی و تغییر ماهیت خشونت های اجتماعی
پرسش مهر 17
 

خشونت از کجا نشأت گرفته است؟ چگونه عده ای خشونت را می آموزند؟ چگونه باید در برابر خشونت ایستادگی کنیم؟ چگونه می توانیم کشوری دارای رحمت اسلامی و نبوی داشته باشیم؟ چگونه می توانیم جامعه، منطقه و جهانمان را از خشونت برهانیم؟

 ظهور فناوری های نوین ارتباطی و گسترش شبکه های اجتماعی مجازی عامل مهمی در شکل گیری هویت های اجتماعی افراد به شمار می آید و بررسی ها نشان می دهد همین موضوع سبب تغییر ماهیت خشونت های اجتماعی نیز شده است.
  به گزارش ایرنا، شاخصه های ارتباط الکترونیکی در شبکه های اجتماعی، متفاوت از روابط حقیقی افراد یک جامعه است، از این رو تجارب متفاوتی را برای مخاطب به وجود می آورد که به مرور زمان باعث ایجاد تغییر رفتارهای زیربنایی اجتماعی می شود.

وسعت، سرعت و کیفیت ارتباط مجازی، مجهول بودن جنسیت، سواد، قومیت و مکان از اصلی ترین عامل های جذابیت برای مخاطبان بوده و دلیلی برای گسترش روز افزون آن محسوب می شود. 
از خطرهای مهمی که در صورت مدیریت نادرست و کنترل ناقص فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی، کشور را تهدید خواهد کرد می توان به تغییر در فرهنگ دینی و خانوادگی، تغییر ماهیت خشونت های اجتماعی، افزایش ارتباط های نامشروع و قبح شکنی در برخی رفتارهای اجتماعی اشاره کرد. 

*** خشونت کلامی و رفتاری محور خشونت های اجتماعی است 
معاون برنامه ریزی دادگستری استان زنجان در رابطه با خشونت های اجتماعی می گوید: خشونت کلامی به عنوان نخستین بخش از خشونت اجتماعی شامل بدگفتاری و بددهنی می شود و خشونت رفتاری شامل ضرب و جرح یا جرایم علیه اشخاص می شود. 
مهدی خسروی از راهکارهای مقابله با افزایش خشونت اجتماعی در زنجان سخن گفت و افزود: برای دستیابی به کاهش خشونت اجتماعی نیازمند برنامه ریزی و چشم انداز بلندمدت در کشور و استان هستیم و این موضوع از اولین روز تولد انسان شروع و با بالا رفتن سن شخص، حساسیت آن بیشتر می شود. 
رئیس شعبه اول دادگاه کیفری یک زنجان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، می گوید: تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی ارتباطات جدید زیاد است و افزایش خشونت دینی، قبح شکنی، ایجاد ناهنجاری ها، افزایش رفتارهای پرخطر، تغییر رویکردهای اخلاقی و دینی در جامعه به واسطه این ارتباط زنگ خطری است که باید مسئولان به طور ویژه به آن توجه داشته باشند. 
قاسم کرمی شرایط جدید اجتماعی را علت پدیدار شدن دیدگاه های نوین در ایران نسبت به برخی مسائل توصیف و تاکید کرد: دوستی های خارج از عرف مردان و زنان، رعایت نکردن هنجارها هنگام ارتباط شخصی، اداری یا اجتماعی از جمله علل ایجاد خشونت در جامعه به شمار می رود. 
معاون برنامه ریزی دادگستری استان زنجان درباره افرادی که با مبنای احساسی ازدواج می کنند، می گوید: این افراد دچار افراط در علاقه مندی می شوند که نقطه مقابل آن نیز تنفر است و بعد از اختلاف بین زوجین مسائلی که نباید، اتفاق می افتد و بعد از آن پشیمانی نیز سودی نخواهد نداشت. 
خسروی از نحوه آموزش و مهارت آموزی اصول زندگی به افراد در شرف ازدواج یا حین ازدواج انتقاد کرد و افزود: خانواده ها هنوز یاد نگرفته اند که در زمان اوج احساسات مثبت یا منفی در برخورد با یک موضوع رفتار منطقی داشته باشند و برخورد احساسی نیز باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای زوجین می شود. 

*** تغییر ارتباطات اجتماعی باعث بروز قتل های خانوادگی 
رئیس شعبه اول دادگاه کیفری یک زنجان با تشریح پرونده های قتل استان زنجان و علل وقوع آن در سه سال گذشته، افزود: تغییر سبک زندگی، تغییر نوع ارتباطات افراد در جامعه و گسترش استفاده از شبکه های مجازی باعث بالا رفتن آمار شوهرکشی در استان نسبت به گذشته شده است. 
کرمی تاکید می کند: با بررسی های میدانی و مطالعه اعتراف های قاتلان پرونده متوجه شدیم بسیاری از قتل ها در این مدت، از شکل گرفتن ارتباط از راه شبکه های مجازی یا مواردی شبیه این موضوع شروع و با ادامه دار شدن آن منجر به قتل شده است. 
وی با تشریح علل وقوع قتل در زنجان، افزود: در پرونده هایی که زنان شوهران خود را در آن به قتل می رسانند، اغلب به واسطه مرد دیگری است و این موضوع و راهکار کاهش چنین قتل هایی نیاز به بررسی دقیق، کارشناسانه و همه جانبه دارد. 
رئیس شعبه اول دادگاه کیفری یک زنجان وقوع چنین قتل هایی را اختلالات فردی و روانی نمی داند و در این باره می گوید: زنی که اسباب قتل شوهر را به این شیوه فراهم می کند، باید علت ارتکاب جرم را در قالب مباحث اجتماعی دید. 
کرمی اظهار می کند: به نظر می رسد اگر مطرح کردن طلاق در خانواده و اجتماع در برخی زمان ها و داشتن فضای مناسب برای این مسائل وجود داشته باشد، هرگز قتل رخ ندهد. 
رئیس شعبه اول دادگاه کیفری یک زنجان تاثیر رسانه ها به ویژه فیلم سازی و سریال سازی در رسانه ملی را از سایر روش ها بیشتر دانست و گفت: بررسی مشکلات اجتماعی و اثر مخرب آن روی خانواده و اجتماع، ارائه راهکار در برنامه های تلویزیونی و آگاه سازی قاطبه مردم از مزیت های پخش فیلم و سریال با موضوع خشونت های اجتماعی است. 

***رویکرد احساسی در زندگی مشترک از مهمترین عوامل شرایط فعلی در جامعه است 
معاون برنامه ریزی دادگستری استان زنجان با تبیین مبانی تربیتی خانواده ها، تصریح می کند: در ایران این مبانی به جای عقلانیت با محوریت احساس پیش رفته است و به نظر می رسد از مهمترین عامل های به وجود آمدن شرایط فعلی نیز این موضوع بوده است. 
خسروی اظهار می کند: باید یاد بگیریم تا با تدبیر و تامل بیشتری با مسائل روبرو شویم، همچنین خویشتنداری، رفتار عقلانی و دوری از تنش را باید جایگزین برخورد احساسی کنیم. 
معاون برنامه ریزی دادگستری استان زنجان درباره ضرورت مدیریت مناسب در خانواده از سوی طرفین تاکید و تصریح کرد: کنترل رویدادهای مهم در زندگی و هدایت آن به سمت حل و فصل مسائل توسط زوجین یکی از راه های جلوگیری از بروز خشونت در خانواده است. 
رئیس شعبه اول دادگاه کیفری یک زنجان درباره اهمیت دادن به مسائل فرهنگی می گوید: فرهنگ سازی در زمینه های اجتماعی نیازمند زمان است و نباید با معیارهای کمی به جای کیفی و اهمیت به ظاهر مسائل خدشه ای در این امور وارد کنیم. 
کرمی اقدامات قهرآمیز در برخورد با رفتارهایی که در آینده تبدیل به خشونت های اجتماعی می شود را نادرست خواند و گفت: تدبیر، ملاحظات اجتماعی و آموزش مهارت زندگی از جمله راهکارهای برخورد با اینگونه رفتارها به شمار می آید. 
وی ادامه می دهد: نقش والدین، نظام آموزشی، خویشاوندان، افراد محله، رسانه های مختلف و دانشگاه در روند کاهش یا افزایش میزان خشونت اجتماعی افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برنامه ریزی ها باید به اصلاح رویه های اشتباه در این حوزه ها جهت دهی کند. 
معاون برنامه ریزی دادگستری استان زنجان از بی توجهی به مقوله فرهنگی انتقاد کرده و می گوید: مدیران توجه به تربیت از راه فرهنگ سازی را، یک مسئله تشریفاتی، غیر ضروری و اضافی تلقی می کنند و این نگاه نادرستی به مقوله ای با این اهمیت است. 
خسروی بیان می کند: برای حل خشونت اجتماعی باید به رشد و نحوه تعامل اجتماعی، نحوه درک و برخورد صحیح با مشکلات پیش رو رسید، تا جامعه با چالش های بیشتری مواجه نشود. 
معاون برنامه ریزی دادگستری استان زنجان به یکی دیگر از چالش های خشونت اشاره کرده و می گوید: برخورد نادرست خانواده با رفتارهای خشونت زای فرزندان باعث شعله ورتر شدن بحران می شود و نمونه آن نوع برخورد با معضل اعتیاد در فرزندان است. 
خسروی تاکید می کند: نباید به جای حل مشکلات حذف مشکلات اجتماعی از زندگی روزه مره انجام گیرد، چرا که این نوع برخورد با مسائل سبب بیشتر و فراگیر تر شدن معضل ها در جامعه خواهد شد. 
به گزارش ایرنا، ارزش های اجتماعی از اصلی ترین مولفه های یک نظام اجتماعی به شمار می آید که از راه هدایت آن ها می توان جامعه را به تعالی یا رو به زوال کشاند. 
بر این اساس خانواده ها و مسئولان باید بدانند، چه عللی موجب پیدایش ارزش ها در یک جامعه می شود و چگونه می توان این ارزش ها را در جهت پیشبرد اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران تغییر داد. 
شاید نبود آموزش و مهارت کافی در این حوزه برای مسئولان، خانواده ها و شخص استفاده کننده از شبکه های مجازی، همچنین نداشتن برنامه ای هدفمند برای کاربران در سطح کشور باعث شده تا به جای فرهنگ سازی مناسب در این گستره و فرصت سازی برای کارهای بزرگ در ایران، استفاده نادرستی از فرصت شبکه های مجازی در کشور انجام شود و زمینه ساز به وجود آمدن مشکلات جدید اجتماعی برای جامعه باشد. 
امروزه خیلی از مشکلاتی که بیشتر گریبان دختران، زنان جوان و افراد میانسال ناآشنا به فضای مجازی را گرفته، موضوع اعتماد به افراد در این شبکه ها است، چرا که خیلی از اخاذی ها، کلاهبرداری ها و بسیاری از جرایم مجازی به واسطه اعتماد بی جای یک فرد به فرد دیگری که شناخت درستی از وی ندارد اتفاق می افتد. [1][2][3][4]


[1]سجاد کریمی
[2]رویا رفیعی
[3]ایرنا
طبقه بندی: خشونت، 
برچسب ها: خشونت رسانه ها، شبکه های مجازی، خشونت اجتماعی،  
توسط الهه سلیمانی